Endüstriyel Fanlar

Endüstrinin her alanında kullanılan ve her prosese özel olarak tasarlanan, çeşitli kapasite ve özellikteki Radyal Fanlar, Aksiyal Fanlar, Fan Yardımcı Ekipmanları ve Aksesuarları en yüksek kalitede uluslararası norm ve standartlarda üretilmektedir.


Kataloğu İndirin

Endüstriyel Fan Mühendisliğimiz

Müşterilerimizin ihtiyaçlarına en uygun endüstriyel fan seçimleri, fanın kullanılacağı işletme şartlarına ve proseslere bağlı olarak, fan tasarımın sahip olması gereken tüm unsurlar Selnikel bünyesindeki uzman mühendisler tarafından belirlendikten sonra, özel yazılım ve programlarımız yardımıyla nihai tasarım oluşturulur ve imalat sürecine geçilir.

Bizimle İletişime Geçin

Radyal Fanlar

Tek Emişli ve Çift Emişli

Genel Özellikler

 • Debi: 100 – 1.500.000 m3/h
 • Basınç: 0 – 30.000 Pa
 • Gaz Sıcaklığı: -30, +500°C
 • Motor Gücü: 1,1 – 5.000 kW kapasitelerine kadar imal edilmektedir.

Kullanım Alanlarına Göre Fanlar

 • Özel Malzemeden imal edilmiş proses fanları
 • Yüksek Basınçlı Fanlar
 • Sızdırmaz Fanlar
 • Materyal Taşıma Fanları
 • Aşınmaya Karşı Korumalı Fanlar
 • Sıcak Gaz Sirkülasyon Fanları

Çift Emişli Fanlar

300.000m3/h ten büyük kapasitelerdeki radyal fan ihtiyaçları için, Çift emişli vantilatör tasarımları kullanılmaktadır. Bu fanlarda 1.500.000m3/h kapasitelere kadar üretimler yapabilmekteyiz.

Aksiyal Fanlar

Radyal valtilatörlerden daha düşük basınçlarda hizmet eden ve havayı aynı doğrultuda yönlendirdiği için bu ismi alan aksiyal vantilatörlerin, bir çok çeşit ve kapasitedeki tasarım ve üretimleri Selnikel tarafından yapılmaktadır.

 • Debi: 100 – 1.500.000 m3/h
 • Basınç: 0 – 1.500 Pa
 • Gaz Sıcaklığı: (Direkt Akuple) -30 , +60°C
 • Gaz Sıcaklığı: -40 , +250 °C

Bizimle İletişime Geçin

Toz Toplama Sistemleri

Daha temiz bir dünya için, endüstri kaynaklı doğaya salınan toz partikülleri, Tasarımı ve Üretimi Selnikel Tarafından yapılan toz toplama sistemleri ile %99,99 oranında tutulmaktadır. Bu sayede doğamızı kirlenmekten koruyarak, çevreye yayılan tozun aslında bir ürün olması sebebiyle de işletmelerdeki ürün kaybı firelerini önemli oranda önlenmekteyiz.
 • Yüksek toz partikül emisyon verimliliği, (%99,99)
 • Otomatik çalışma ve temizleme kontrolü,(PLC)
 • Düşük işletme ve bakım maliyetleri,
 • Düşük fark basınçlı sistem tasarımları (120-150mmSS)


Kataloğu İndirin

Toz Toplama Sistem Tasarımları

Daha temiz bir dünya için, endüstri kaynaklı doğaya salınan toz partikülleri, Tasarımı ve Üretimi Selnikel Tarafından yapılan toz toplama sistemleri ile %99,99 oranında tutulmaktadır. Bu sayede doğamızı kirlenmekten koruyarak, çevreye yayılan tozun aslında bir ürün olması sebebiyle de işletmelerdeki ürün kaybı firelerini önemli oranda önlenmekteyiz.
 • Yüksek toz partikül emisyon verimliliği, (%99,99)
 • Otomatik çalışma ve temizleme kontrolü,(PLC)
 • Düşük işletme ve bakım maliyetleri,
 • Düşük fark basınçlı sistem tasarımları (120-150mmSS)

Jet- Pulse Sistemleri

Jet-Pulse terimi torbalı filtrelerde bir temizleme yöntemini belirtmektedir. Normal şartlarda mekanik silkelemeli ve taze hava temizlemeli filtrelerde aslında Torbalı Filtre sınıfına dahildir.

Siklonik Jet Pulse Filtreler

Yüksek toz yükünün olduğu orta kapasiteli toz toplama sistemlerinde, yüksek verimli olmaları ve torba kullanım sürelerinin uzun olması sebebiyle tercih edilen sistemlerdir.

Kartuş Filtreler

Küçük kapasitelerde ve düşük toz yükü ile özellikle montaj yerinin kısıtlı olduğu alanlarda tercih edilen filtrasyon sistemleridir.

Siklonlar

Büyük tane boyutuna sahip tozların tutulmasında kullanılmakla birlikte, küçük taneli toz tutma proseslerinde toz tutma verimliliği düşüktür.

Anahtar Teslim Toz Toplama Sistem Tasarımı

- Yerinde İnceleme,

- İhtiyacı belirleme,

- Kapasite ve Sistem Ana Mühendislik Hesaplarının Yapılması,

- Detay Mühendislik çalışmaları ve Projelendirme,

- İmalat ve Malzeme Temini,

- Otomasyon Sistemi Tasarımı ve Yazılımları

- Gaz Kanalları, Baca v.b. sistem ekipmanlarının tasarımları ve üretimleri,

- Nakliye,

- Montaj,

- Devreye Alma ve Eğitimler

Mühendislik Hizmetleri

Endüstrinin her alanında kullanılan ve her prosese özel olarak tasarlanan, çeşitli kapasite ve özellikteki Radyal Fanlar, Aksiyal Fanlar, Fan Yardımcı Ekipmanları ve Aksesuarları en yüksek kalitede uluslararası norm ve standartlarda üretilmektedir.

Selnikel Fanları Artık Exproof!

Tüm radyal fan serilerimizin 2014/34/EU direktifi kapsamında;
- Madenler,
- Yer üstü gazlı ortamlar ZONE 1 ve ZONE 2 potansiyel tehlike bölgelerinde,
- Yer üstü tozlu ortamlar ZONE 21 ve ZONE 22 potansiyel tehlike bölgelerinde ATEX belgelendirme süreci başarıyla tamamlanmıştır

Endüstriyel Fan Seçim/Bilgilendirme Rehberi

Selnikel uzmanlarının özel olarak hazırladığı bu rehberi indirmek için mail adresinizi yazmanız yeterli. İndirme linki kısa süre içinde mail adresinizde olacaktır.

Sıkça Sorulan Sorular

1Fan Nedir? Fan alırken nelere dikkat edilmelidir?
Çalıştığı proseslerde, basınç fakından oluşan hava akımını cebri yolla (elektrik enerjisinden sağladığı iş yapma kabiliyeti ile) sağlayan ekipmanlara fan denir. Bir fan, bir ortamdan emiş yapmak istiyorsa, ortam basıncından düşük bir basınç sağlayarak vakum etkisi yaratır. Aynı fan bir ortama hava basmak istiyor ise o ortamdaki basınçtan daha yüksek bir basınç üreterek basma işini yapar.
Fanların içerisinden geçen akışkanlar gaz formunda olup, gazların yoğunluğu ise, gazın içeriğine, sıcaklığına ve bulunduğu ortamdaki dış basınca bağlı olarak değişir. Bu durumda fanların çalışma prensiplerinde önemli değişikliklere yol açar.
Bu sebep ile, fan alımı yapılırken, fanın içerisinden geçecek gazın tanımı iyi belirlenmeli ve fan tasarımı buna göre yapılmalıdır.
Fanlar iş yaparken harcadıkları enerjiyi mümkün olan en yüksek verimlilikle kullanması gerekmektedir. Bu sebep ile fan talebinde bulunulurken fanın yüksek verimlilik sınıfında olmasına dikkat edilmelidir.
Fan içerisinden geçecek her türlü toz partikül fan içerisinde aşınmalara yol açacağı için, bu tip durumlarda fanı üreten firma mutlaka bilgilendirilmelidir. Ve fan tasarımı aşınmalara karşı mukavemetli olacak şekilde tasarlanmalıdır.
2Jet-Pulse Filtre Nedir? Jet-Pulse Filtre alırken nelere dikkat edilmelidir?
Jet-Pulse terimi torbalı filtrelerde bir temizleme yöntemini belirtmektedir. Normal şartlarda mekanik silkelemeli ve taze hava temizlemeli filtrelerde aslında Torbalı Filtre sınıfına dahildir. Ancak Jet-Pulse temizleme sistemi diğer tüm torba temizleme sistemlerinden daha verimli olarak filtre torbalarını temizlemekte ve bu sayede filtrenin basınç kayıplarını düşürerek enerji verimliliği artırmaktadır. Bununla beraber kullanılan filtre torbalarının kullanım ömürlerini uzatarak, işletme maliyetlerinin de düşmesini sağlamaktadır.
3Mevcut Fan Kapasitesini ya da verimliliğini artırabilir miyim?
Mevcut fan kapasiteleri fan devrinin artırılması veya rotor çapının büyütülmesi ile sağlanabilmektedir. Bunun için mevcut fanın durumu iyi incelenmeli ve bu doğrultuda uzman bir kişi ya da firma tarafından bu hususa karar verilmelidir. Fan tasarımı yapılırken, seçilen malzeme kalitesine göre fanların emniyetli devir aralıkları belirlenir. Fan devri artırılırken, fan tasarımında belirlenen maksimum devrin üzerine çıkılırsa fan parçalanabilir. Buda ölümcül kazalara yol açabilir. Bu sebeple bu konu çok ciddiye alınması gereken ve mutlaka detaylı bir inceleme ve analizler sonucunda yapılması gereken bir revizyondur.
Bununla birlikte, fan kapasite ölçümleri yapılmak şartıyla, fanda tespit edilecek verimsizlikler, yine fan devrinde, rotor çapında revizyon yapılarak ya da komple fan değişimi ile önlenebilir. Bu doğrultuda sağlanan enerji kazanımları ile de bu tip revizyon maliyetleri çok kısa sürede kendini amorti ederek işletme maliyetlerinin düşmesine katkı sağlayabilir.
Bu tip fan verimliliğini artırma projeleri için mutlaka uzman ekiplerce fanın çalıştığı proses şartları incelenmeli, fanın kapasite ölçümleri ile birlikte fiziksel ve mekanik dayanım şartları tespit edilerek nasıl bir yöntemle sistemin verimli hale getirilebileceği belirlenmelidir.
4Ücretsiz Danışmanlık Hizmeti Kapsamı Nedir?
Bu danışmanlık hizmetimiz kapsamında, müşterilerimize; proseslerine özel olarak fan ve toz toplama sistemlerindeki tecrübelerimiz ile birlikte, en doğru çözümün nasıl olacağı konusunda teknik bilgilendirmeler yaparak, birlikte en doğru ve optimum çözümün nasıl sağlanacağı hususunda ortak bir sonuca ulaşma gayretinde bulunuyoruz.
Bununla birlikte, firmamızdan temin edilmiş olan ürünlerde karşılaşabilecekleri problemlerin çözümlerine yönelik ve periyodik bakım süreçleri hakkında da gerekli bilgi ve dokümanlar ile müşterilerimize ve ziyaretçilerimize yardımcı oluyoruz.
Yine verimlilik projeleri, kapasite artırım durumları gibi fan sistemlerine ait mühendislik çalışmaları konusunda da her türlü yardımı vermekten mutluluk duyuyoruz.