Ürün Hakkında

Selnikel su borulu ve alev duman borulu tipte atık ısı kazanlarının tasarımı, imalatı, montajı ve işletmeye alma hizmetlerini vermektedir. Kazanlar tek ya da çift geçişli bir şekilde tasarlanabilmektedir. HRSG (Atık Isı Buhar Kazanımı) sistemleri gaz türbinlerinin ve sıcak hava ocaklarının arkasına kurulmaktadır.

Selnikel atık ısı kazanı sistemleri işletmelerin enerji maliyetleri düşürüp, ekonomik gelir elde etmelerini sağlarken aynı zamanda doğaya salınan atık gazların atmosfere zararının önüne geçildiği çevre dostu sistemlerdir.

Atık ısı kazan sistemleri, özellikle elektrik üretiminde kullanılan gaz türbin ve motorlarının egzoz gazlarını değerlendirmek suretiyle müşteri ihtiyaçlarına uygun olarak buhar, sıcak su, kızgın yağ, sıcak hava uygulamalarında kullanılan mühendislik çözümleridir. Bu uygulama ile %40’lar mertebesindeki türbin ya da motorlu sistem verimleri toplamda %90’lar mertebesine çıkarılabilmektedir.

Sadece türbin ya da motor uygulamaları değil, enerji değeri olan ve belirli sıcaklığa sahip baca gazları, sıcak hava ocakları gibi atık gazın bulunduğu tüm yerlerden enerji elde edilebilmektedir. Atık ısı kazan sistemlerinde kullanıcının ihtiyaçlarına göre sisteme dışarıdan yanma ünitesi eklenmesi suretiyle kapasiteler artırılabilmekte ve ilave enerji elde edilebilmektedir.

Atık ısı kazan sistemleri, atık gazın debi ve sıcaklığına bağlı olarak müşterinin ihtiyaç duyduğu enerji ihtiyacına göre su borulu ya da alev duman borulu kazanları şeklinde dizayn edilebilmektedir. Selnikel imali kazan sistemleri dışardan yanma sistemi eklenmeksizin; su borulu kazanlarda 100 t/h, alev duman borulu kazanlarda 30 t/h kapasitelere kadar buhar ya da buhar eşdeğeri sıcak su üretimi yapan kazanlar imal edebilmektedir. Kazanların kurulum yapılacağı yere göre tek geçişli yada çok geçişli yapılması mümkündür. Selnikel, dizayn ve imalatını yaptığı atık ısı kazan ve kazanım sistemlerinin komple anahtar teslimi kurulum işlerini gerçekleştirebilmektedir.

Kazan Talep Formu

 
SEKTÖRLER:
Enerji,Tekstil, Kimya, Lastik, Gıda ve diğer Doymuş Buhar ve Kızgın Buhar ihtiyacı olan sektörler.
PROJELENDİRME:
Akışkan Yataklı kazanlar EN 12952, ASME Section-I veya müşterinin talebine bağlı olarak diğer standartlara uygun tasarlanmaktadır. Kazanların ısı ve su sirkülasyon hesapları ile yanma odası (yatak) temel tasarımları lisansörü olduğumuz Alman Eckrohrkessel GmbH (ERK) firması tarafından sağlanmakta, mukavemet hesapları ve detay tasarımı Selnikel bünyesinde yapılmaktadır.
İMALAT:
Akışkan Yataklı Kazanların imalatı, Ankara’da bulunan fabrikamızda tasarım standartlarının gereklerine uygun, her safhada titiz bir kalite kontrol yapılarak yürütülmektedir. 3.taraf kontrol kuruluşlarının denetimi altında yapılan imalatlar, talebe göre ASME”S” veya CE damgalı olarak üretilebilmektedir.
Membran panel duvarların borulama kaynak ve büküm işlemleri otomatik panel kaynak ve büküm makinesinde hassas olarak yapılmaktadır.
KAZAN ÖZELLİKLERİ:
Selnikel'in Eckrohrkessel GmbH lisansıyla tasarım ve imalatını yaptığı Köşe Borulu Akışkan Yataklı Kömür ve Bio-kütle Kazanları buhar iniş ve çıkış borularının aynı zamanda kazan taşıyıcı elemanlar olarak görev yaptığı özgün bir tasarıma sahiptir ve belirgin üstünlükler ve farklılıklar sağlamaktadır.
- Kazana toz kömür ve bio-kütle beslemesi "spreader stoker" ile yapılır. Bu sayede katı yakıt kazanın her noktasına homojen olarak yayılarak verimli yanmayı sağlar.
- Kazan devreye alma sırasında kullanılan brülörün lokasyonu sayesinde, devreye alma süresi ve brülörde kullanılan yakıt miktarı azdır.
- Yeni nesil Selnikel kazanları, yakma sistemi farklılığından dolayı aynı kapasiteli diğer tasarımlara göre küçük ebatlarda üretilirler. Bu sayede kazan dairesi ölçüleri, inşaat masrafları az olmaktadır.
- Sistemde bulunan ekonomizer ve/veya hava ön ısıtıcısı, siklondan önce yer almaktadır. Bu sayede, ekonomizere giren duman gazı sıcaklığı yüksek olduğundan, ısı geri kazanımı yüksek olmakta ve sistem verimi artmaktadır.
- Evaporatör su boruludur; verimi yüksektir. Çok hızlı rejime girer.
- Tasarım özelikleri nedeni ile yakma havası fan motorunun gücü, diğer tasarımlara göre düşüktür. Bu sayede elektrik enerjisinde tasarruf sağlanır.
- Evaparatör ve ekonomizerde kullanılan kurum üfleme cihazları, borular üzerinde biriken külleri sürekli olarak temizler. Bu sayede ısı transferinde azalma yaşanmaz.
Basınç:80 bar'a kadar
Kapasite:60 ton /h'e kadar
Kızgın Buhar Sıcaklığı:450°C’ye kadar
Yakıt Tipi: Kömür ve Bio-Kütle
Kazan Tipi:Doğal sirkülasyonlu akışkan yataklı su borulu kazanlar, talebe göre kızdırıcı ve ekonomizerli, paket veya yerinde montajlı olarak üretilmektedir.