Tarihçe
Selnikel

1955 yılında Sel markası ve kolektif şirket formunda kurulan firma atölye ölçeğinde üretime başlamıştır.

1958 yılında Ankara’da bir fabrika kurarak imalatçılığa yönelmiş ve HEINRICH NICKEL firmasıyla yakın işbirliğinin sonucu olarak da Selnikel ünvanını almıştır.

1961 yılında HEINRICH NICKEL firmasının patent ve lisansı ile Türkiye’ de ilk defa "Klima Cihazları" üretilmiştir.

1964 yılında, Sınai işletmeler ve büyük kapasiteli ısıtma sistemlerinde kullanılan "Yüksek Basınçlı Buhar ve Kızgın Su Kazanlarından" Alev – Duman Borulu olanlarını Alman FRÖLING GmbH teknik işbirliği ile Türkiye’ de ilk defa Selnikel gerçekleştirebilmiştir.

1967 yılında, Sınai işletmeler ve büyük kapasiteli ısıtma sistemlerinde kullanılan "Yüksek Basınçlı Buhar ve Kızgın Su Kazanlarından" Su Borulu sistemde olanlarını ise kızgın buhar mucidi Schmidt'in kurucusu olduğu Alman SHG – SCHMIDT SCHE HEISSDAMPF GmbH teknik işbirliği ile Türkiye’ de ilk defa Selnikel gerçekleştirebilmiştir.

1972 yılında, firmamız tanınmış Alman BABCOCK GmbH firmasından sağladığı teknik yardım çerçevesinde Türkiye’ de ilk defa hava, gaz, baca gazları ile her türlü akışkan maddeler için yüksek basınçlı ve büyük kapasiteli "Endüstriyel Tip Radyal Fan ve Aspiratörler" i üretmiştir.

1976 yılında, FRÖLING GmbH ile yapılan yeni bir anlaşma ile apartmanlardaki kullanıma uygun gaz ve motorin yakıtlı “Yüksek verimli yeni bir kazan tipi” üretim programına dahil edilmiştir.

1987 yılında, Rotatif Brülör mucidi Mr. Ray’ın kurucusu olduğu RAY ÖL und GASBRENNER GmbH ile gerçekleşen teknik işbirliği ile “Gaz ve Akaryakıt Brülörleri” de üretim gamımızda yer almıştır.

1999 yılından itibaren Türkiye temsilcisi olduğumuz İngiliz AUTOFLAME firmasının tam elektronik “Yakma Yönetimi ve Brülör Kontrol Sistemlerini” başarı ile uygulamaktayız.

2012 yılında enerji üretiminin gereksinimi olan yardımcı kazanlar için Alman ERK firması ile teknik işbirliği yaparak “Akışkan Yataklı Kömür Yakıtlı Buhar Kazanları” üretimine başlamıştır.

2015 yılı Mart ayında inşaatını tamamladığımız 24.000 m2 kapalı alana sahip yeni üretim tesisimiz, bu sektörde ülkemizdeki en büyük olmasının yanı sıra, Avrupa’ da da sayılı tesisler arasında yer alarak, ülkemizin gurur kaynağı olmaya devam edecektir.