Endüstriyel Buhar Kazanları ve Brülörler

Selnikel, yarım asrı aşan tecrübesi ile endüstriyel buhar kazanı ve brülör alanında kaliteli ve verimli çözümler sunar. Ürünlerimiz endüstrinin her alanında kullanılan ve her prosese özel olarak tasarlanmaktadır..

Kataloğu İndirin

Endüstriyel Kazan Mühendisliğimiz

Kurulduğu günden bu yana, Selnikel müşterilerinin ihtiyaçlarına yönelik endüstriyel ısıtma sistemleri konusunda kaliteli ve yüksek verimli çözümler sunar. Endüstriyel kazan ve brülör mühendisliğimiz sayesinde, her türlü sektöre özel tasarım, mühendislik hizmetleri ve proje yönetimi gerçekleştirilmektedir.

Hizmetlerimiz

Bizimle İletişime Geçin

Endüstriyel Kazan Sistemlerimiz

Endüstriyel mühendislik hizmetlerini ayrıcalıklı ve
sonuç odaklı ısıtma sistemleri ile buluşturan Selnikel'in
endüstriyel buhar kazanları hakkında daha fazla bilgi alın.

Fark Yaratan Konteyner Tipi Kazan Dairesi Çözümlerimiz

Dünyanın en büyük enerji santrallerine global tedarikçi olmaktan gurur duyuyoruz. Konteyner içi kazan dairesi çözümlerimizi su borulu ve alev duman borulu tiplerde imalatını gerçekleştiriyoruz. Her türlü özel ihtiyaca uygun ve farklı kapasitelere göre tasarlanabilen kazan dairesi çözümlerimiz hakkında daha fazlasını keşfedin!

Dafa Fazlasını Keşfet

Endüstriyel Brülörler

Genel Özellikler

 • Raysel endüstriyel brülörleri, Alman "Ray Öl-und Gasbrenner GmbH" firması lisansı ile 1986 yılından beri Selnikel tesislerinde üretilmektedir.
 • Selnikel, brülör servisi ve bakımı konusunda da müşterilerine profesyonel çözümler sunmaktadır.

Brülör Çeşitleri

 • Gaz Yakıtlı Brülörler
 • Sıvı Yakıtlı Brülörler
 • Biyogaz Brülörleri
 • Gaz/ Sıvı Yakıtlı Brülörler

Özellikler

 • Yüksek Verim
 • Uzun Omür
 • Güvenli İşletme
 • Üstün Kalite
 • Geniş Kapasite Aralığı (0,29 MW - 29 MW)
 • İşletme Yüküne Tam Uyum
 • Yüksek Kısma Oranı
 • Elektronik Kontrol
 • Tam Oransa 1
 • Çevre Dostu

 • Daha fazla detaylı bilgi almak için kataloğumuzu indirebilir veya bizimle iletişime geçebilirsiniz.

  Kataloğu İndirin

  Bizimle İletişime Geçin

  Sıkça Sorulan Sorular

  1Buhar Kullanmanın Avantajları Nelerdir ?
  Buhar, yüksek miktarda ısı enerjisi taşır, sabit sıcaklıkta ısı transferi sağlar, Isıtılacak madde ve yüzeylerde homojen sıcaklık dağılımı sağlar.
  Buharı nakletmek için enerji ihtiyacı yoktur, yabancı madde içermez ve hijyeniktir. Sıcak su ve kızgın su tesisatlarına kıyasla, buhar tesisatında daha küçük serpantin yüzeyleri gerektirir.
  2İyi Bir Endüstriyel Buhar Santralinde Olması Gereken Ekipmanlar Nelerdir?
  Su Borulu veya Alev Duman Borulu Kazanlar
  Ekonomizer
  Degazör Besi suyu Tankı
  Kondens Tankı
  Kazan Besi suyu Pompaları
  Kondens Pompaları
  Besi suyu ön ısıtma Eşanjörü
  Blöf Tankı
  Dozlama Cihazı
  Brülör
  Sac Baca ve Duman kanalı
  Elektrik kumanda panosu
  3Degazör Nedir?
  Degazörler buhar tesislerinde suyun içerisinde erimiş olarak bulunan gazların ayrılması ve kazana gönderilen suyun ısıtılması (102°C ye) amacı ile kullanılır. Kazana gönderilen besi suyu içinde erimiş halde oksijen, azot, karbondioksit gibi gaz bileşenleri bulunur. Bu gazlardan oksijen ve karbondioksit koroziftir. Su içindeki oksijen (O2) 0,005 mg/m3, değerine kadar düşürülmelidir. CO2 ise tamamen alınmalıdır.
  Bu gazlar sudan ayrılmayacak olursa buhar ve su borularında önemli ölçüde korozyona neden olurlar. Besi suyu tankında kazana gönderilen besi suyu buharla ısıtılır. Buharın beslemesi su sıcaklığından kontrol alan kontrol vanası ile yapılır. İkinci beslemesi ise domun altından buhar hacmine yapılır , bu buharın basıncı mutlaka basınç düşürücü yardımı ile 102-103 °C ye karşı gelen doyma basıncına 0,2 bar düşürülmelidir. İlave besi suyu ve sistemden dönen kondens domun üst bölümünden degazöre girer. Domun alt bölümünden ise düşük 0,2 bar basınçlı buhar beslemesi yapılır.Dom içine giren su, delikli kaskat plakalardan küçük damlalar halinde süzülerek aşağıya doğru hareket ederken, yukarı doğru ilerleyen düşük basınçlı buharla temas eder. Suyun küçük damlalar halinde buharla buluşması sayesinde sıcaklığı artarken, çözünmüş gazlar da dışarı atılır.
  4Su Borulu Kazanlar Ne İşe Yarar ?
  Su Borulu Buhar Kazanlar, Endüstriyel tesislerde yüksek kapasite ve basınca ihtiyaç duyulması halinde kullanılır. Su borulu kazanlar bir veya iki dram arasına düşey doğrultuda sıralanmış ve aralarına lama ile kaynatılarak sızdırmaz hale getirilmiş membran duvarlardan oluşur.
  Bu membran duvarlar alt ve üst kollektörlerle drama bağlanır. Bu duvarların içerisinde Ateş odası , Buharlaştırıcı ve (Buharın sıcaklığına bağlı olarak) kızdırıcı kısımlarından meydana gelmektedir. Kazanın gaz çıkışında ise kazan verimini yükseltmek için ekonomizer bulunmaktadır.
  Su borulu kazan dizaynı ve üretimi EN 12952 standardına göre yapılmaktadır.
  5Alev Duman Borulu Kazan Nedir?
  Alev-duman borulu kazanlar yüksek verimli, Büyük su hacimli, tam silindirik buhar ve kızgın su kazanlarıdır.
  TS 377- EN 12953 standartlarına uygun yapıda yatık silindirik yanma odalı, ondüleli sacdan tek veya çift külhanlı üç geçişli, Sıvı ve gaz yakıtlı olarak imal edilmektedir. Endüstriyel tesislerde kullanılan en yaygın kazan tipidir.
  6Kondens Tankı Nedir ?
  Kondens tankı sistemde kullanılan yoğuşan buharın geri döndürüldüğü tanktır. Ancak sistemde kullanılan buharın tamamı kondens şeklinde döndürmenin mümkün olmadığı durumlarda aradaki fark su yumuşatmadan geçen şehir şebekesi suyu ile tamamlanır. Kondens tankı doğrudan beslenirken yumuşatılmış su bir seviye kontroluna bağlıdır. Kondens tankının boyutlandırılmasında sistem büyüklüğü önemlidir.
  Kondens tankı hacmı genelde, 1 saatlik kazan kapasitesini karşılayacak büyüklükte seçilir. Kavitasyon olmaması için tank seviyesi pompa emişinden yukarda olmalıdır.
  7Su Borulu Kazanların Avantajları Nelerdir?
  Su Borulu Kazanlar yüksek verimlidir. Uygun dizayn edildiğinde %95 verime ulaşabilirler. Kazan su hacmi, boru ve dramdan oluşmaktadır. Sistem büyük su hacimleri içermediğinden patlama riski düşüktür rahatça yüksek basınçlarda çalışabilir.
  Su Borulu Kazanların su hacimleri daha düşük olmasından dolayı hızlı Buhar üretebilmektedir. Bu sayede yüksek debi ve basınç değerlerini, zorlanmadan sabit şekilde ihtiyacı karşılayabilirler. Uygun işletim ve gerekli özelliklerde su kullanıldığında Ekonomik ömürleri çok fazladır.