Ürün Hakkında

Ekonomizerler buhar, ısıtma ve enerji santrallerindeki kazanların baca gazlarından enerji geri kazanımı elde etmek amacı ile tasarlanmaktadır. Kazan baca gazlarının enerjisi; kazan besi suyuna aktarılarak kazanın termal verimliliğini arttırır. Kazan arkası ekonomizer uygulaması kazan verimliliğini arttırmanın en ekonomik yöntemidir.

Selnikel bugüne kadar 7.000’i aşkın ekonomizer uygulamasını başarı ile gerçekleştirmiştir.

Selnikel ekonomizer uygulaması ile aşağıda belirtilen kazanımlar elde edilmektedir;

 • Kazan verimliliğinde artış
 • Yakıt tüketiminde azalma
 • Düşük baca gazı sıcaklığı ve buna bağlı olarak azalan emisyonlar
 • Yakıt cinsine göre, Selnikel ekonomizerleri ile kazan termal verimliliği %3 ila %8 arasında arttırılmakta, bu sayede enerji tüketimi ve emisyonlar azaltılmaktadır. Elde edilen yakıt tasarrufu ile de son kullanıcının ekonomizer yatırımı karşılığında elde edeceği amorti süresi kısa olmaktadır.

  Ekonomizerlerin termal tasarımı baca gazlarının sıcaklığı, debisi, hacmi ve besi suyunun sıcaklığı ile debisi gibi parametrelere göre yapılmaktadır. Ekonomizerlerin çalışma prensibi hava ön ısıtıcıları ile aynıdır. Isıtma yüzey alanına ve kullanım yerlerine bağlı olarak, baca gazı sıcaklıkları 50°C lere kadar düşürülebilmektedir.

  Ekonomizerler aşağıda belirtilen özelliklere göre kategorilendirilmektedir:

  Ekonomizer Malzemesine Göre;

  • Paslanmaz Çelik Ekonomizer
  • Karbon Çelik Ekonomizer

  Boru Cinsine Göre;

  • Finli Borulu Tip
  • Düz Borulu Tip

  Isıtılan Sıvı ve Gazlara Göre;

  • Besi Suyu Isıtıcısı
  • Soğuk Su/Kullanım Suyu Isıtıcısı
  • Hava Ön Isıtıcısı
  Kazan Talep Formu

 
SEKTÖRLER:
Enerji,Tekstil, Kimya, Lastik, Gıda ve diğer Doymuş Buhar ve Kızgın Buhar ihtiyacı olan sektörler.
PROJELENDİRME:
Akışkan Yataklı kazanlar EN 12952, ASME Section-I veya müşterinin talebine bağlı olarak diğer standartlara uygun tasarlanmaktadır. Kazanların ısı ve su sirkülasyon hesapları ile yanma odası (yatak) temel tasarımları lisansörü olduğumuz Alman Eckrohrkessel GmbH (ERK) firması tarafından sağlanmakta, mukavemet hesapları ve detay tasarımı Selnikel bünyesinde yapılmaktadır.
İMALAT:
Akışkan Yataklı Kazanların imalatı, Ankara’da bulunan fabrikamızda tasarım standartlarının gereklerine uygun, her safhada titiz bir kalite kontrol yapılarak yürütülmektedir. 3.taraf kontrol kuruluşlarının denetimi altında yapılan imalatlar, talebe göre ASME”S” veya CE damgalı olarak üretilebilmektedir.
Membran panel duvarların borulama kaynak ve büküm işlemleri otomatik panel kaynak ve büküm makinesinde hassas olarak yapılmaktadır.
KAZAN ÖZELLİKLERİ:
Selnikel'in Eckrohrkessel GmbH lisansıyla tasarım ve imalatını yaptığı Köşe Borulu Akışkan Yataklı Kömür ve Bio-kütle Kazanları buhar iniş ve çıkış borularının aynı zamanda kazan taşıyıcı elemanlar olarak görev yaptığı özgün bir tasarıma sahiptir ve belirgin üstünlükler ve farklılıklar sağlamaktadır.
- Kazana toz kömür ve bio-kütle beslemesi "spreader stoker" ile yapılır. Bu sayede katı yakıt kazanın her noktasına homojen olarak yayılarak verimli yanmayı sağlar.
- Kazan devreye alma sırasında kullanılan brülörün lokasyonu sayesinde, devreye alma süresi ve brülörde kullanılan yakıt miktarı azdır.
- Yeni nesil Selnikel kazanları, yakma sistemi farklılığından dolayı aynı kapasiteli diğer tasarımlara göre küçük ebatlarda üretilirler. Bu sayede kazan dairesi ölçüleri, inşaat masrafları az olmaktadır.
- Sistemde bulunan ekonomizer ve/veya hava ön ısıtıcısı, siklondan önce yer almaktadır. Bu sayede, ekonomizere giren duman gazı sıcaklığı yüksek olduğundan, ısı geri kazanımı yüksek olmakta ve sistem verimi artmaktadır.
- Evaporatör su boruludur; verimi yüksektir. Çok hızlı rejime girer.
- Tasarım özelikleri nedeni ile yakma havası fan motorunun gücü, diğer tasarımlara göre düşüktür. Bu sayede elektrik enerjisinde tasarruf sağlanır.
- Evaparatör ve ekonomizerde kullanılan kurum üfleme cihazları, borular üzerinde biriken külleri sürekli olarak temizler. Bu sayede ısı transferinde azalma yaşanmaz.
Basınç:80 bar'a kadar
Kapasite:60 ton /h'e kadar
Kızgın Buhar Sıcaklığı:450°C’ye kadar
Yakıt Tipi: Kömür ve Bio-Kütle
Kazan Tipi:Doğal sirkülasyonlu akışkan yataklı su borulu kazanlar, talebe göre kızdırıcı ve ekonomizerli, paket veya yerinde montajlı olarak üretilmektedir.