Doğalgaz ve Sıvı Yakıtlı Doygun / Kızgın Buhar Kazanı

Yüksek
Verim
Hızlı
Start-Up
80
bar(g)
Max
150t/h

Yüksek basınç ve debide buhara ihtiyaç duyulan endüstriyel proseslerde, kullanılırlar. Alman Eckrohrkessel GmbH lisansı ile üretilmektedirler.

TSE 377- EN 12952 standartlarına uygun yapıda, EN 97/23/AT Basınçlı Kaplar Direktifi ve modül B+F’ye göre kontrol edilmiş, CE İşaretli veya ASME Section I’e uygun “S” damgalı olarak, D veya O tip konstrüksiyonda, 80 bar basınç ve 150 t/h buhar kapasitelerine kadar doygun veya kızgın buhar üreten kazanlardır.

Bu kazanlar basınç ve sıcaklık değişimi olmaksızın yük dalgalanmalarını kolaylıkla karşılayabilmektedir. Tasarımları gereği düşük su hacmine sahip olmaları sebebi ile rejime çabuk girerler ve termik gerilimlere daha dayanıklıdırlar.

İlgili sertifikalara buradan ulaşabilirsiniz.

Kazan Talep Formu

SEKTÖRLER:

Enerji, Petro Kimya, Kimya, Lastik, Tekstil, Gıda ve diğer Doymuş Buhar ve Kızgın Buhar ihtiyacı olan sektörler..

PROJELENDİRME:

Su borulu kazanlar EN 12952, ASME Section-I veya müşterinin talebine bağlı olarak diğer standartlara uygun tasarlanmaktadır. Kazanların ısı ve su sirkülasyon hesapları lisansörü olduğumuz Alman Eckrohrkessel GmbH (ERK) firması tarafından sağlanmakta, mukavemet hesapları ve detay tasarımı Selnikel bünyesinde yapılmaktadır.

İMALAT:

Su borulu buhar kazanları, Ankara’da bulunan fabrikamızda tasarım standartlarının gereklerine uygun, her safhada titiz bir kalite kontrol yapılarak yürütülmektedir. 3. taraf kontrol kuruluşlarının denetimi altında yapılan imalatlar, talebe göre ASME”S” veya CE damgalı olarak üretilebilmektedir.

Membran panel duvarların borulama kaynak ve büküm işlemleri otomatik panel kaynak ve büküm makinesinde hassas olarak yapılmaktadır.

KAZAN ÖZELLİKLERİ:

Eckrohrkessel GmbH Firması lisansı ile tasarlanan tek dramlı (O-tipi), köşe borulu kazanlarımızda buhar ve su üst buhar kolektör borularında ayrıştırılmaya başlar. Yüksek kurulukta buhar elde edilir, su sürüklenmesi olmaz. Besi suyu saflığının zayıf olduğu durumlarda dahi yüksek saflıkta buhar elde edilir.

Çift dramlı (D-tipi) olarak dizayn edilen kazanlarımızda ise yanma odası ve buharlaştırıcı boru demetleri çevresindeki membran duvar boruları sayesinde yük talebine çok hızlı cevap verir, dram içi aksamıyla dolaşım ve su sürüklenmesi sorunu yaşatmaz.

KÖŞE BORULU KAZANLAR:

Selnikel’in Eckrohrkessel GmbH lisansıyla tasarım ve imalatını yaptığı Köşe Borulu Kazanlar basınçlı boru yapısının aynı zamanda kazan taşıyıcı elemanlar olarak görev yaptığı özgün bir tasarıma sahiptir. Kazanın her köşesinden dolaşan iniş boruları ve kolektörler panel boru duvarlarla gaz sızdırmaz bir yapıda kaynatılarak kendi kendini taşır bir yapı oluşturulur, sıcak ve soğuk çelik yapıların birbirlerine bağlanması durumu olmaz. Kazan zeminden diğer yönlere doğru genleşir.

Diğer tüm kazanlarda su dramda, drum iç ekipmanları ile ayrıştırılırken ERK tasarımında su ve buhar kolektörlerde ayrışarak dram’a ulaşmakta, bu durum sirkülasyonun doğru ve tam olarak gerçekleşmesini sağlamaktadır.

TEMEL FARKLILIK ve AVANTAJLAR:

İlk çalıştırmada su sirkülasyonu, uzun taşıma boruları olmaması nedeniyle çabuk gerçekleşir. Kısa mesafelerden dolayı kazanın ilk ateşlenmesi ile birlikte tüm panel duvar borularında hızla buharlaşma başlar.

Farklı termal genleşmeler nedeniyle tehlikeli malzeme gerilimler oluşmaz.

Tasarımları gereği alt toplayıcı dram olmadığı için alt bölümde de termal gerilmeler oluşmaz.

Diğer tasarımlara nazaran dram’a az sayıda boru bağlantısı yapılır ki bu durum dram gövde sacının deliklerle zayıflatılmasını engeller. Tolere edilebilir sıcaklık farklılığı yüksek olduğundan çok hızlı devreye alma mümkündür.

Buhar basıncında düşme, dram su seviyesinde dalgalanma ve su sürüklenmesi oluşmadan ani buhar çekişleri yapılabilir.

Yerleşim için gerekli yer alan ihtiyacı düşüktür. Kazan çoğu kez montaj alanına tek parça olarak nakledilebilir.

Basınç: 80 bar’a kadar
Kapasite: 150 tph’ e kadar (Her modül’de)
Kızgın Buhar Sıcaklığı: 450°C’ye kadar
Yakıt Tipi: Doğalgaz ve/veya Sıvı Yakıt
Kazan Tipi: Doğal sirkülasyonlu su borulu kazanlar, tek veya çift dramlı olarak, talebe göre kızdırıcı ve ekonomizerli, paket veya yerinde montajlı üretilmektedir.