Akışkan Yataklı Kömür Yakıtlı Kazanlar

Yüksek Verim Hızlı Start-Up Max 60t/h 80 bar(g)

Ürün Hakkında

Selnikel’in Akışkan Yatak Yakma Teknolojisi, düşük ısıl değerli kömürlerin çevreyi tahrip etmeden ekonomik olarak yakılmasını sağlayan mükemmel bir sistemdir. Kömüre alternatif olarak biyokütle ve diğer katkı yakıtlarda yakılabilmektedir.


Akışkan Yatak Sistemi

Üstü kum ile dolu olan yatak içine yerleştirilmiş delik bir ızgaradan, kumun direncini yenecek kadar hava verilirse, hava kum taneciklerinin arasından geçmeye başlar (şekil-a). Hava, hız artırıldıkça kum kütlesini taşımaya başlar (şekil-b). Havanın hızı daha da artırılınca, kum tanecikleri hareketlenir ve kum yatak içinde hava kabarcıkları oluşarak kaynayan bir sıvı görünümünü alır (şekil-c). Bu konumda yatak akışkanlaşmıştır ve sıvı özelliklerine sahiptir. Çalışma prensibi şekil-d’de bir bütün olarak gösterilmiştir. Eğer kum bu anda ısıtılır ve yeterli sıcağa ulaşıldıktan sonra içine kömür verilirse kömür kumla hızla karışarak yanmaya başlar. Yanma esnasında tüm yatak kütlesinde sıcaklık dağılımı homojendir. Bu sayede uçucu maddeler ve karbonmonoksit yatak içinde yanar. Akışkan yatakta düşük ısıl değerdeki yüksek nem ve kül oranına sahip kömürleri yüksek verim ile yakmak mümkündür.

Akışkan Yatak Sisteminin Özellikleri
  • • Düşük NOX ve SO2 emisyonları
  • • Düşük kaliteli kömürlere uygunluk
  • • Yüksek yanma verimi (%99)
  • • Kömür hazırlama ve yakma kolaylığı
  • • Düşük yakıt maliyeti
Kazan Talep Formu

 
SEKTÖRLER:
Enerji,Tekstil, Kimya, Lastik, Gıda ve diğer Doymuş Buhar ve Kızgın Buhar ihtiyacı olan sektörler.
PROJELENDİRME:
Akışkan Yataklı kazanlar EN 12952, ASME Section-I veya müşterinin talebine bağlı olarak diğer standartlara uygun tasarlanmaktadır. Kazanların ısı ve su sirkülasyon hesapları ile yanma odası (yatak) temel tasarımları lisansörü olduğumuz Alman Eckrohrkessel GmbH (ERK) firması tarafından sağlanmakta, mukavemet hesapları ve detay tasarımı Selnikel bünyesinde yapılmaktadır.
İMALAT:
Akışkan Yataklı Kazanların imalatı, Ankara’da bulunan fabrikamızda tasarım standartlarının gereklerine uygun, her safhada titiz bir kalite kontrol yapılarak yürütülmektedir. 3.taraf kontrol kuruluşlarının denetimi altında yapılan imalatlar, talebe göre ASME”S” veya CE damgalı olarak üretilebilmektedir.
Membran panel duvarların borulama kaynak ve büküm işlemleri otomatik panel kaynak ve büküm makinesinde hassas olarak yapılmaktadır.
KAZAN ÖZELLİKLERİ:
Selnikel'in Eckrohrkessel GmbH lisansıyla tasarım ve imalatını yaptığı Köşe Borulu Akışkan Yataklı Kömür ve Bio-kütle Kazanları buhar iniş ve çıkış borularının aynı zamanda kazan taşıyıcı elemanlar olarak görev yaptığı özgün bir tasarıma sahiptir ve belirgin üstünlükler ve farklılıklar sağlamaktadır.
- Kazana toz kömür ve bio-kütle beslemesi "spreader stoker" ile yapılır. Bu sayede katı yakıt kazanın her noktasına homojen olarak yayılarak verimli yanmayı sağlar.
- Kazan devreye alma sırasında kullanılan brülörün lokasyonu sayesinde, devreye alma süresi ve brülörde kullanılan yakıt miktarı azdır.
- Yeni nesil Selnikel kazanları, yakma sistemi farklılığından dolayı aynı kapasiteli diğer tasarımlara göre küçük ebatlarda üretilirler. Bu sayede kazan dairesi ölçüleri, inşaat masrafları az olmaktadır.
- Sistemde bulunan ekonomizer ve/veya hava ön ısıtıcısı, siklondan önce yer almaktadır. Bu sayede, ekonomizere giren duman gazı sıcaklığı yüksek olduğundan, ısı geri kazanımı yüksek olmakta ve sistem verimi artmaktadır.
- Evaporatör su boruludur; verimi yüksektir. Çok hızlı rejime girer.
- Tasarım özelikleri nedeni ile yakma havası fan motorunun gücü, diğer tasarımlara göre düşüktür. Bu sayede elektrik enerjisinde tasarruf sağlanır.
- Evaparatör ve ekonomizerde kullanılan kurum üfleme cihazları, borular üzerinde biriken külleri sürekli olarak temizler. Bu sayede ısı transferinde azalma yaşanmaz.
Basınç:80 bar'a kadar
Kapasite:60 ton /h'e kadar
Kızgın Buhar Sıcaklığı:450°C’ye kadar
Yakıt Tipi: Kömür ve Bio-Kütle
Kazan Tipi:Doğal sirkülasyonlu akışkan yataklı su borulu kazanlar, talebe göre kızdırıcı ve ekonomizerli, paket veya yerinde montajlı olarak üretilmektedir.